Дори с цялата популярност на електронните книги, библиотеката в дома остава съществен елемент от декора както за големите фенове, така и за тези, които не са толкова страстни в събирането на томове литература.
Дом без библиотека изглежда студен и му липсва личност – казват, че дом без книги е като стая без прозорец или, по думите на римския философ и говорител Марк Тулий Цицерон, е като “тяло, лишено от душа.”
От друга страна, къща, пълна с книги, които се намират в купчини във всяка стая, дори и да изглежда бохемска и очарователна, не е точно пример за функционален, отворен и естетичен дом.
Средното положение е просто и ще ти го разкрием в следващите редове. Независимо колко малко или много книги имаш в колекцията си, ние ти предлагаме няколко съвета и полезни идеи за създаването на домашна библиотека.
Къде да монтираш домашната си библиотека
Книгите заемат място и ако обикновено купуваш повече книги, отколкото имаш време да прочетеш през целия си живот, вероятно не е особено лесно да намериш място за тях. Когато живееш в студио или малък апартамент, безобидният навик да събираш книги, които възнамеряваш да четеш някога в неизвестното бъдеще (японският език дори има дума за това, “цундоку“), може да затрудни нещата. Къде да ги поместиш?
- Купи висока библиотека, за да можеш да поставиш колкото се може повече книги вертикално. По този начин разстоянието между пода и тавана ще изглежда по-голямо и ще можеш да поставиш книгите, които вече си чел, на най-високите рафтове. Сгъваема стълба с едно, две или дори три стъпала ще ти помогне лесно да достигнеш дори и най-високите томове.
- Със сигурност имаш празен ъгъл в къщата, който е труден за декориране и който не искаш да оставиш без мебели. Тук добре се вписва ъглова библиотека, изработена от дърво, ковано желязо, или метал с антично покритие, ако стаята е в стил дрипав шик, или дори ако има индустриални акценти. Десетки книги се побират в нея и тя се вписва добре във всяка стая, независимо дали говорим за хола, спалнята или коридора.
Големите книги с твърди корици или илюстрираните албуми могат да бъдат интегрирани в подредба на масичката ти за кафе. Допълни декора на всекидневната си с купчина книги, поставени върху керамична, дървена или месингова тава с високи ръбове. Постави я до ваза за цветя и малка статуетка и ще добавиш още малко индивидуалност и елегантност в пространството.
Как да организираш книгите
Някои организират книгите си по цвят, други по азбучен ред, докато минималистите, които предпочитат спокойна атмосфера, увиват книгите си в бели листове хартия, за да запазят цветовата схема неутрална. Освен това помисли за ефективността на системата, когато организираш книгите в домашната си библиотека, защото може да изглеждат добре, но е напразно, ако е невъзможно бързо да намериш книгата, която търсиш.
От друга страна, ако избереш да подреждаш по азбучен ред, може да получиш хаотична колекция от книги с различни размери и цветове, които изглеждат като извадени от контекста на иначе хармоничния декор на стаята. Решението? Опитай се да опростиш процеса на организиране и да комбинираш класификацията според категории и азбучен ред. Раздели книгите на художествена и нехудожествена литература, и по литературни жанрове (романтика, криминална, научна фантастика и т.н.) и ги подреди по имената на авторите. Книгите от определена категория ще имат подобна форма и обикновено са част от редакционните колекции, което означава, че ще изглеждат единни, ако ги групираш. Като организираш книгите си по този начин, по-лесно и бързо ще намериш определена книга и домашната библиотека ще изглежда по-хомогенна.
Ако нямаш твърде много книги, може да експериментираш с други видове организация. Подреди ги по цвят, ако искаш да промениш декора на стаята, или опитай да обърнеш книгите, които вече си чел, с гърба към стената. Смяташ, че е ужасно да поставяш книги обърнати обратно? Не си единственият, но трябва да знаеш, че този метод се превърна в тренд сред инстаграмърите. Основният аргумент е, че като обърнеш книгите по този начин, получаваш единна цветова схема и интересен скулптурен ефект.
Как да персонализираш домашната си библиотека
Можеш да намериш библиотеки, които са горе-долу пълни в повечето домове, но не всички са персонализирани с декоративни елементи. Ето няколко идеи за украса на твоята библиотека:
- За по-изискан вид включи няколко акцентни осветителни тела в библиотеката: LED ленти или вградени лунички.
- Добави няколко органични елемента на рафтовете между книгите: малки саксии със сукулентни растения, прозрачна ваза с камъчета и черупки или шишарки. Ако не искаш да жертваш твърде много място на рафтовете, постави книгите на купчини като подставка за декорациите.
- Използвай държачи за книги, ако искаш да подчертаеш колекция от любимия си автор или да закрепиш книгите на отделен рафт. Има много видове държачи за книги, от морски кончета и ангели до кученца, шахматни фигури или абстрактни форми, идеални за модерен декор.
- Ако имаш по-малко книги и много място на рафтовете на домашната си библиотека, отнасяй се към нея като към арт инсталация, което означава да я украсиш като цяло, а не всеки рафт поотделно. Ако например на един рафт поставиш украса отдясно и няколко книги отляво, можеш да поставиш купчина книги на долния рафт, централно.
- Включи снимки, хромирани или керамични вази, дървени фигурки, ваканционни сувенири и други любими предмети, които искаш да покажеш, в декора на домашната си библиотека.
- Ако имаш достатъчно място, постави стол, фотьойл или дори възглавница за под пред библиотеката, където да се настаниш удобно, когато искаш да прегледаш или прочетеш книга.
Твоята домашна библиотека може да бъде безкраен източник на духовно удовлетворение и визуално удоволствие, затова ѝ обърни внимание, създай я според вкуса си и тя ще те възнагради щедро.