Непримирим и труден за дефиниране, еклектичният стил дава пространство на въображението да се разплете, съчетавайки здравия разум с фантазията, хармонията с хаоса, традиционния стил с модерния. Еклектизмът в интериорния дизайн надхвърля границите на общоприетото, съчетавайки елементи, които са различни по личен и изпълнен с увереност начин. Еклектичният стил не означава бъркотия, а сцепление на епохи, стилове, форми, цветове, текстури и модели. Една стая, проектирана в еклектичен стил, обединява това, което е било открито с това, което е било проектирано, насърчавайки оригиналността и свободата на изразяване.
Защо да изберете еклектичния стил
От историческа гледна точка еклектизмът е идентифициран в интериорния дизайн от началото на 20-ти век, заедно с появата и изследването на нови форми на изразяване в изкуството, модата и театъра. Въпреки това, съвременният еклектизъм възникна през 90-те като реакция към минималистичния стил, основан на прости, геометрични форми и прави очертания. Не е необичайно в края на един век да прелива нова енергия и желание за приключения във всички форми на изразяване, а когато поставите ориенталски килим до стена, украсена с антични комерсиални предмети и резултатът изглежда страхотно, можете да бъдете толкова развълнуван колкото художник, който е на път да открие нов художествен подход.
Ако не намирате себе си само в един стереотип, то тогава не сте специално привлечени към някой от популярните стилове за интериорен дизайн, като например селския или съвременния, и ако не се страхувате да нарушите правилата, тогава еклектичният стил е идеалното решение за декориране на дома ви. И все пак, това не означава, че ще обедините на случаен принцип всички мебели и декорации, а ще се опитате да намерите такива, които успяват да изглеждат добре, когато са комбинирани, въпреки че произхождат от различни стилове.
Как да обзаведете дома си в еклектичен стил. Няколко основни правила
Вярно е, че няма точни правила в основата на еклектичния стил, но ако нямаше поне няколко основни правила, от които да вземете насоки, тогава щяхме да говорим за обикновена импровизация. За да създадем уникална, хармонична естетика със силно въздействие, можем да използваме следните ключови елементи:
Създайте неутрален фон
Много по-лесно е да се измислят няколко изобретателни комбинации от мебели и декорации, когато стените не привличат цялото внимание. Създайте неутрален фон, като използвате цветове като например бяло, черно, бежово или сиво, но също така и естествени материали като дърво или камък за подови настилки, плотове или стени.
Поддържайте баланса на елементите
Във всеки стил дизайн, балансът и симетрията имат важна роля – да избегнат визуална свръхстимулация, помагаща на мозъка да опрости образите и лесно да идентифицира шарките. Трябва да обърнете специално внимание на пропорцията на различните използвани елементи, за да не създадете отрупана стая с неизящна визуална привлекателност. Дори и да обедините две мебели от различни стилове, обърнете внимание на това пропорциите им да са сходни.
Също така, липсата на баланс в големите количества, използвани за различните избрани стилове, може да придаде на помещението неестетичен вид. За да оправите баланса, можете да направите следното: първо, идентифицирайте 3-те основни стила, които искате да използвате в стаята, поставете ги в ред и имайте предвид тези стилове при избора на мебелите и декорациите.
Например, можете да изберете диван в класически стил, към който да се съчетаят фотьойл в модерен стил от средата на века и селска масичка, след което продължете да включвате елементи в същия ред: на класическата библиотека сложете няколко книги, поставки за книги в модерен стил от средата на века и селско блюдо.
Комбинирайте цветовете
Еклектичната стая трябва да е пълна с комбинирани цветове. Изберете силен тон и го използвайте, за да създадете връзка в множеството различни предмети с различни форми и текстури. Или другият вариант е да включите в декора предмет в различни цветове и да използвате тези тонове като цветни акценти при другите мебели. Когато имате фон в неутрални нюанси, не е необходимо да се страхувате от силни цветове като червено, жълто-зелено, жълто, оранжево или лилаво.
Например в кухня със стени, боядисани в светлосив цвят, можете да поставите няколко декорации в сиви и червени нюанси на червеникавокафяв дървен шкаф и няколко стола около дървена маса, за да поддържате пропорции, които обаче са с различни модели и цветове: жълто, кремаво, оранжево, червено, кафяво.
Добавете елемент, който се откроява
Имате нужда от изразителна украса, мебел или декорация, която ще привлече вниманието на всички и ще се превърне в основната точка на стаята. Може да бъде всичко, което си поискате – картина, диван или декорация на стена, но трябва да се уверите, че не се повтаря в друга стая, ако например изберете фотьойл или друг декор като част от комплект.
Модерният еклектичен стил вероятно е този, който най-добре може да подчертае вашата личност и креативност, тъй като е идеалният начин непрекъснато да изразявате вкусовете и предпочитанията си. Декорът включва ръчно изработени предмети, сувенири от вашите пътувания или чудати елементи, комбиниращи стари предмети с нови; играйте с контрастите и заложете на най-неочаквания елемент да придаде на стаята неустоим и очароващ вид.