Класиката си е класика. И винаги ще има специално място, особено в обзавеждането на кухни.
Достъпна и винаги на мода, класическата кухня ще те посреща с уют, който няма да се изчерпа с годините. Ще ти служи с функционалност, на която можеш да разчиташ. И ще продължава да те очарова с простотата си.
Единственият недостатък, ако може да се нарече така, който откриваме в този вид интериор, е липсата на смели цветове, екстравагантни декорации и уникални мебели. Този стил обзавеждане дава гъвкавост, но не забравя практичността. Добър е за бюджета и лесно може да задоволи различни вкусове.
Независимо дали обзавеждаш от нула или искаш само да освежиш кухнята, ако си избрал да заложиш на класиката, следващите пет елемента са ключови за начинанието ти.
1. Избери неутрална цветна гама
Много е лесно да придадеш класически вид на кухнята, ако избереш неутрална палитра от цветове като бяло, слонова кост, бежово и светлокафяво. Може да включиш и други, но със сигурност избягвай тъмни цветове и силни контрасти. Прекалено смелите нюанси трудно се “опитомяват” и никога не могат да придадат свежестта, която класическите тонове носят на помещението.
Студено бяло, бяло-бежово, слонова кост са си вечна класика. Никога няма да сбъркаш, ако избереш кухнята ти да е изцяло бяла. Освен това така ще можеш много лесно да променяш вида й, като само леко освежиш обзавеждането. Например, класическата бяла кухня става индустриална само с добавянето на няколко високи стола и осветление с елементи от недообработен метал или дърво.
2. Стената при плота трябва да остане максимално изчистена
Често стената при работния плот е много цветна, но ако искаш кухнята ти да има класически вид, заложи на дискретността и евентуално на някои текстури. Имаш богат избор – декоративен камък, мрамор, фаянс и дори тапети или ламперия от PVC.
3. Избягвай сложните мебели
Класическите мебели за кухня лесно могат да бъдат сбъркани със съвременни или по-традиционни, защото разликите на пръв поглед не са очевидни. Основното, което може да запомниш – класическите шкафчета няма да бъдат толкова прости, колкото модерните минималистични, но няма и да имат толкова много декоративни елементи, колкото традиционните.
Най-лесно би било да търсиш прости, но не скучни мебели, с шкафчета, които се отварят по класическия начин. Без плъзгащи се вратички, без гладки повърхности с липсващи дръжки, защото това са все характеристики на модерния минималистичен стил. По-скоро се огледай за дървените вратички със стъкло.
4. Заложи на елегантен под
Класическата кухня впечатлява с уникална елегантност, а огромна заслуга за това може да има обикновеният дървен под. Избери ламиниран паркет от около 8 мм и се увери, че е подреден перфектно. Някои видове ламиниран паркет са водоустойчиви, а изисканият им вид пасва добре на класическата кухня.
5. Създай уютна атмосфера и не прекалявай с декорациите
В класическата кухня винаги “има въздух”, така че не прекалявай с декорацията и аксесоарите, особено ако пространството не е много голямо. Може да завършиш класическия облик на кухнята с первази за таван с леки орнаменти или с керамичен комплект за съхранение на подправки.
Независимо дали планираш често да променяш вида на кухнята или не, да избереш класическия интериор остава най-лесният начин да имаш гъвкава, но винаги очарователна елегантност в стаята.