Очарованието на лятна кухня е несравнимо. Представи си, че се възползваш от целия комфорт на хола и функционалността на кухнята, но на открито. Това е примамлив образ и ако живееш в къща с двор, вероятно вече имаш идея за дизайн на лятна кухня.
Можеш да си устроиш обикновена лятна кухня в беседка и то само с няколко основни елемента – скара, маса и градински столове, а можеш да си изградиш и такава, която е напълно оборудвана – с покрив и стени, хладилник, мивка, работен плот, печка и място за хранене.
Независимо от предпочитанията ти, изброените съвети и идеи ще ти помогнат да създадеш ефективен план за оформлението и дизайна на мечтаната лятна кухня.
Къде да разположиш лятната кухня
Може да разположиш кухнята на верандата, стига пространството да позволява. Друг вариант е да я устроиш в беседка в двора, която да изградиш със собствените си ръце или с помощта на семейство и приятели, все пак именно те ще споделят чара на лятната кухня с теб.
Внимание: ако решиш да обособяваш отделна постройка за лятна кухня, имай предвид, че ще ти е нужно разрешение от общината
Който и вариант да избереш не трябва да пренебрегваш тези фактори:
- Пушекът от скарата не трябва да отива към къщата. Имай предвид възможните посоки на вятъра, постави скарата спрямо преценката си и не забравяй за комина.
- Ако избереш варианта за най-обикновена лятна кухня, без мивка и хладилник, изгради я в близост до входа на къщата или кухнята. Няма смисъл постоянно да се разкарваш напред-назад, за да си вземеш лъжица или чиния.
- Ако гледката от къщата към двора е хубава, недей да я разваляш с разполагането на лятната кухня пред прозореца.
- Ако искаш да изградиш напълно оборудвана лятна кухня, най-напред трябва да проучиш дали и колко лесно можеш да я свържеш с водопроводната и електро системите. Според това до колко е възможно и какви биха били разходите за този проект, ще можеш да установиш най-доброто място за изграждане на лятна кухня.
Как да организираш пространството в лятна кухня
Това е много важна стъпка, независимо дали става въпрос за вътрешна или за външна кухня.
Без значение къде готвиш е от съществена важност да си запознат с важността на тези есенциални елементи:
- Оптималният работен триъгълник: осигурява бърз и лесен достъп до основните зони на кухнята – работният плот, мивката, хладилника, печката или грила.
- Мястото за съхранение: Неподвижните мебели (шкафовете) трябва да бъдат изработени от устойчиви на влага материали, които не губят цветовете си лесно (камък, неръждаема стомана, тиково дърво). Метални и дървени колички и органайзери на колела са много удобни и могат да се местят според нуждите ти.
- Битовите уреди: Когато избираш домакинските уреди за кухня на открито, трябва да имаш предвид два фактора: размер и издръжливост. Не поставяй нормален хладилник в лятната кухня, тъй като няма да е ефективен в среда, в която температурата и нивото на влажност се променят постоянно. Има специални, здрави хладилници, изработени от неръждаема стомана, които са специално проектирани за употреба на открито и които са достатъчно големи. Мивка от неръждаема стомана или керамика е издръжлива и лесна за поддръжка, а за готвене винаги можеш да разчиташ на електрически котлон. Не забравяй да си осигуриш достатъчно работни плотове, както до котлона, така и в близост до хладилника и мивката.
Как да избереш мебелировката за лятна кухня
Както вече споменахме, в случай на статични мебели, за които не може да се намери място за подслон през зимата, трябва да се търсят здрави материали, като камък или неръждаема стомана. Подобна комбинация внася усещане за градска атмосфера, така че, ако предпочиташ рустик атмосфера, може да се спреш на вградени тухлени шкафове или на тези, изработени от тиково дърво, които са много устойчиви на вода и насекоми.
За масата и столовете може да се насочиш към обикновени градински мебели, изработени от бамбук или акациево дърво, от метал или ратан.
Сглобяемите или сгъваемите столове могат лесно да се съхраняват през зимния сезон, а през лятото можеш да ги направиш по-удобни с помощта на декоративни възглавници, които пасват на стила на лятната кухня.
Превърни кухнята на открито в приветливо и очарователно пространство
Не ти трябват много неща, за да украситш кухня на открито, но естествения подход ще засили натуралния ѝ чар.
- Монтирай няколко осветителни тела на открито, така че всички работни пространства в лятната кухня да бъдат осветени. За по-интимна атмосфера може да сложиш светлинни гирлянди.
- Пресъздай комфорта на закрито с полезни покривки и аксесоари, като платнени салфетки или специални щипки, с които можеш да закрепиш покривката винаги, когато е ветровито.
- Декорът на лятна кухня може да бъде допълнен и с отоплителни печки, които да стоплят хладните пролетни и есенни дни.
Почерпи вдъхновение от гореспоменатите предложения, когато подготвяш лятната си кухня. Замисли план, установи бюджет и избери дизайна. След това, всичко, което трябва да направиш, е да изградиш мечтана кухня в двора.