Първият люлеещ се стол, който някога е бил замислен като такъв, е трансформиран от нормален стол, към който са добавени две дървени извити летви, датира от последното десетилетие на осемнадесети век, поне това откриваме от книгата, наречена „ Ранните американски мебели от селище до град: аспекти на формата, стила и регионалните дизайни от 1620 до 1830 г. ”(Ню Йорк, 1983). До средата на деветнадесети век, люлеещите се столове завладяват всички американци и са били част от портфолиото на всички производители на мебели.
В горе споменатата книга откриваме също, че британците не са били твърде впечатлени от свежия навик на своите братовчеди в чужбина, но с течение на времето тенденцията на люлеещите се столове се разпростира в целия свят и днес те са сред най-популярните мебели.
Има люлеещи се столове за градината или терасата, люлеещи се кресла за хола или спалнята, люлеещи се столове за кърмене и люлеещи се столове за деца. Някои модели са по-елегантни, други са много прости, тези за градината са изработени от и водоустойчиви материали, а някои впечатляват чрез екстравагантен дизайн. Те са удобни, идеални за отдих и подтикващи към комуникация. Смеем да твърдим, че няма много по-хубави неща от това да прекараш лятна вечер на терасата, докато бавно да се люлееш напред-назад и гледаш залеза с любимия човек.
С други думи, има люлеещ се стол за всеки, но как да разбереш коя ос е най-добрата за теб? Ще обясним повече в следващите редове.
Как да избереш люлеещ стол според материала
Можеш да откриеш люлеещи се столове от най-различни материали:
- Твърдо дърво (махагон, бук, дъб, бреза, тик, каучуково дърво)
- Меко дърво (бор)
- Метал, стомана
- Ратан
- Шперплат
Тапицерията може да бъде изработена от естествени или синтетични тъкани (лен, кадифе, полиестер, еко кожа), а пълнежът от пух, полиестер, пяна или дунапрен. Също така в структурата може да има и пластмасови елементи.
Люлеещите се столове, изработени от мека дървесина, са добри за интериорен дизайн и ако искаш да ги използваш като градински мебели, трябва да са лакирани и да бъдат държани далеч от пряка слънчева светлина и дъжд. Също така, те могат лесно да се надраскат, ако не се използват внимателно. Тяхното предимство е, че са по-достъпни от тези, изработени от твърда дървесина.
Люлеещите се столове, изработени от твърда дървесина, са издръжливи, устойчиви и се драскат трудно. Все пак слоят лак е необходим, ако те ще бъдат поставени в градината или на терасата. Тези, изработени от тиково дърво, са водоустойчиви, устойчиви на вятър и ръжда и са идеални за външен дизайн. Тиковото дърво съдържа естествени масла, които го защитават, но тези допълнителни предимства се отразяват в цената.
Люлеещите се столове, изработени от ракита, са най-малко устойчиви на дъжд, вятър и мръсотия, а тези, изработени от желязо или стомана, са специално направени за навън.
Как да избереш люлеещ стол според размера
Люлеещият се стол, за разлика от нормалния, е предназначен за комфорт… докато се движиш. Движенията напред и назад се осъществяват чрез промяна на центъра на тежестта на седящия в него човек.
Когато става въпрос за хора, които не могат да направят физическото усилие, люлеещият се стол е полезен за мускулна стимулация и облекчаване на болки в гърба. Дори американският президент Джон. Ф. Кенеди е използвал такъв стол, по препоръка на лекар, за да се отърве от напрежението в лумбалната област. Днес този стол , изработен от дъбова дървесина от P & P Chair Company, с много прост и функционален дизайн, с облегалка от ратан, продължава да бъде основен артикул на производителя.
Ето защо размерите на люлеещ се стол – и главно този на облегалката – имат значение много повече, отколкото на нормален стол.
- По-ниските хора (1,50 – 1,70 м) ще се чувстват комфортно на стол с облегалка около 40 cм.
- Средните на ръст хора (1,71 – 1,80 м) ще предпочетат облегалка от около 43 cм.
- Високите хора – над 1,81 м ще почиват по-добре на облегалка, която е много по-висока, 44 – 45 см.
Също така, теглото на стола е от голямо значение, особено ако искаш да го включиш в екстериора. Например, плетените столове са много леки, но могат да се преобръщат от вятъра.
Между два люлеещи се стола трябва да има свободно пространство от около 60 – 90 cм. Трябва да се предвиди и свободно място отпред и отзад на такъв стол, за да не удряш какъвто и да е предмет, докато се люлееш.
Останалите неща, като стила и цвета, зависят от вас. Обикновено може да имаш предвид същите правила за стилизиране, които се прилагат за дивани и фотьойли. В хола може да избереш люлеещ се фотьойл, който се откроява с контрастен нюанс, но пък е със стил, който добре се вписва в декора. Към него може да добавиш табуретка за крак, за допълнителен комфорт и може да го украсиш с възглавнички, точно като нормален фотьойл.
Вероятно сме отворили апетита ти за отдих с книга в люлеещ се стол. В такъв случай спри да мислиш, вземи предвид гореспоменатите предложения и избери най-доброто за себе си!