Лавандулата в саксия е приятна компания във всеки дом. Нейният аромат действа отпускащо, нежният лилав нюанс ободрява атмосферата, а фактът, че е стайно растение добавя нотка свежест и естественост към стаята.
Лавандулата в саксия, обаче, се нуждае от внимателни грижи. Тя е малко по-претенциозна от другите растения, но специалният ѝ чар ще те накара бързо да забравиш, че трябва да ѝ обръщаш повече внимание.
По-долу ще ти покажем какво трябва да направиш, за да отгледаш най-красивата лавандула в саксия, но и как да я използваш като естествен декор в дома си.
Как да отгледаш лавандула в саксия
Първото нещо, което трябва да направиш, е да намериш подходящ съд. Лавандулата има по-непокорна природа и обича да пуска корените си, доколкото е възможно. Не я натъпквай в малка саксия, колкото и добре да изглежда и в никакъв случай не я засаждай в такава без дренажна дупка, защото мрази да ѝ е влажно.
Вместо това избери висока и широка саксия с няколко сантиметра по-голяма от размера на корените, и задължително с дупки за отцеждане на излишната вода. Ако е направена от теракота, още по-добре, защото почвата ще остане влажна по-малко време.
За лавандулата подготви универсална почва, възможно най-варовита и песъчлива, направи дупка и я напой добре. Изчакай водата да се отцеди и добави малко тор с възможно най-малко съдържание на азот, след което засади разсада от лавандула. Трябва да знаеш, че е по-вероятно да отгледаш лавандула в саксии чрез разсад, отколкото чрез семена.
Ако искаш да засадиш лавандула в саксии и вече имаш такъв храст в градината (за предпочитане между 3 и 5 годишен), може да събереш разсад през пролетта или есента. Изрежо от зрялото растение пет или шест фрагмента от стъблата, не по-дълги от 10 см, които вече имат дървесна част. Внимателно отстрани листата, за да не счупиш пъпките и засади резниците в предварително приготвени саксии с много пясъчна и добре напоена почва. След около три седмици трябва да се появят корените, ако поливаш резниците много добре. Защо споменахме по-горе да се отрежа пет или шест резници? Тъй като не всички разсади може да развият корени е по-добре да имаш повече шансове.
Как да се грижиш за лавандула в саксия
Постави я в най-светлата част на къщата, независимо дали е на балкона, на кухненския перваз или на масичката за кафе в хола. Опитай се да разположиш саксията с лавандула до прозорците с южно изложение, така че да има поне три или четири часа пряка светлина. Завърти саксията, така че растението да расте равномерно и често проветрявай помещението, където е лавандулата, защото обича въздушните потоци (но не и климатика).
Що се отнася до поливането, прави го само, когато почвата започне да изсъхва. Намокри я добре, но не прекомерно и не много често – лавандулата сама ще ти покаже, че започва да ожаднява. Ако остане твърде дълго с корените във влага, растението ще започне да гние. От друга страна, не оставяй почвата да изсъхне напълно, защото в противен случай лавандулата ще пожълтее.
От втората година на растеж може да започнеш да я подрязваш. Изрежи съцветията възможно най-близо до земята (8-10 см от повърхността им), за да образуваш богат храст.
Как да декорираш къщата с лавандулови саксии
След като си засадил/а лавандула в саксии и тя е започнала да цъфти (обикновено в началото на лятото, през юни), може да я включиш в декора на дома си.
Направи няколко ефектни декоративни аранжировки за масичката за кафе, започвайки от обикновена лавандула в саксия. Нуждаеш се от декоративен поднос с високи ръбове (избери такъв с пропорционални размери на масичката за кафе), два декоративни предмета с различни размери и, разбира се, саксията с лавандула.
Групирай подноса и предметите, за да създадеш сплотен вид и ги координирай според цвета. Например, тъй като в саксията с лавандула има лилаво, може да добавиш малка керамична декорация в светло люляково и средно голяма жълта статуетка (допълващ цвят лилаво). Получаваш декоративна подредба, която зачита както „правилото на три“ (три обекта с различни размери изглеждат по-интересни за окото от два подобни обекта), така и правилото за допълващи се цветове (противоположните нюанси на Color Wheel съвпадат и образуват приятен контраст за очите).
Надяваме се, че нашите съвети за грижа за лавандула в саксия са полезни. Ако това очарователно растение е сред любимите ти, не се колебай да го включиш в декора, но не забравяй винаги да го поставяш в светла зона на къщата.