Когато говорим за smart минимализъм, неизбежно става въпрос за това как успешно да адаптираме интензивния начин на живот към компактен и ефирен декор.
Освен тенденция в дизайна, минимализмът е и цял начин на живот, демонстриращ изненадваща гъвкавост и стигащ до лично и професионално развитие. Минималистичният начин на живот е положителен, ориентиран към самодисциплина и стремеж към човешки и емоционални ценности.
Като казваме smart минимализъм имаме предвид и начина, по който да се приспособим към ефирно, спокойно и просто ежедневие в съвременния, забързан свят, доминиран от консуматорството.
Основни принципи на минимализма
Както казахме по-горе, минималистичният стил се определя от простотата и се основава на желанието да се осигури първокласен комфорт и уелнес с възможно най-малко необходими материални ресурси. Минималистичният начин на живот се основава на интроспекция и външният свят става по-скоро продължение на нашата собствена личност.
Когато говорим за минималистичен дизайн, няма да намерим серия от конкретни правила, тъй като основният му принцип е желанието да се добави стойност към празните пространства на къщата и да се постави качество пред количеството. Очарователното, когато става въпрос за минималистичния стил, е, че веднъж разбран и истински приет, той успява да окаже положително въздействие върху целия начин на живот, добавяйки спокойствие и отваряне към пространството.
Минимализмът в интериорнив дизайн
Ако решиш да минимализираш интериора си, ние сме подготвили поредица от стъпки, които да следваш, за да разбереш стила и да го адаптираш според своята личност.
- Избери ключов елемент за всяка стая в къщата. Цялата стая ще гравитира около този избор, без значение дали това са любимите ти дивани или кухненски остров.
- Направете списък с всички мебели, които имаш или искаш да купиш и добави тяхната функционалност. Опитай се да подчертаещ само онова, което изглежда жизненоважно за комфорта ти, а след това си представи колко ефирно и чисто ще изглежда помещението. Ще се изненадаш колко лесно е да се откажещ от това, което не е необходимо.
- Не забравяй за дребни неща и аксесоари. Опитай се да запазиш само предметите, от които наистина се нуждаеш в ежедневния си живот или тези, към които имаш емоционална привързаност. Ограничен брой предмети означава по-малко нужда от мебели за съхранение и междувременно по-открито пространство, на което да се наслаждаваш.
Минимализмът и компактното съхранение
Когато си представяме за ефирен минималистичен интериор, където всеки обект разполага със свое пространство и “претрупването” е утопия, е лесно да се досетиш, че има нужда от серия добре подбрани системи за съхранение. Независимо дали мислим за хола, кухнята, спалнята, банята или фоайето, всяка стая на къщата трябва да бъде внимателно адаптирана към нашия личен начин на живот. Точно това прави минималистичния стил дълбоко личен. Без значение от архитектурното пространство, един гардероб се мени според твоите нужди, както в началото лавицата за книги е празна, а постепенно се пълни с нови попълнение.
Минимализмът и персонализацията
Разчитайки повече от всеки друг на израза „по-малко означава повече“, този стил предлага безкрайно пространство, в което да адаптираме различни текстури, да подчертаваме декоративни предмети, които определят нашата личност и да създаваме истински истории, предназначени да опишат жителите пространство с минималистичен дизайн.
Както вече споменахме, минималистичният стил в крайна сметка е дълбоко личен. Това, което ни отива най-много е да сме уникални, така че да проектираш пространство в минималистичен стил означава да намериш идеалния баланс между персонализирани детайли и ефирно и открито обзавеждане, за да успееш да интегрираш забързания начин на живот в компактен и успокояващ декор.