Защо се нуждаем от статия за осветлението на спалнята, т.е. стаята за сън, където прекарваме по-голямата част от времето си на тъмно? Защото спалнята не е само стаята, в която спим: тя е и мястото, където се събуждаме и посрещаме новия ден; това е стаята, където се отпускаме, където прекарваме интимни моменти, където четем няколко страници преди лягане и където избираме тоалетите, които ще облечем.
Светлините в спалнята трябва да изпълняват няколко функции и едновременно да подчертават декора и да допълват характеристиките на пространството. Не е толкова лесно да избереш правилните осветителни тела и в никакъв случай не е достатъчно да се ограничиш до полилей и две лампи, за да осветиш модерна спалня.

Затова подготвихме статия с идеи за осветлението в твоята спалня. От следващите параграфи ще научиш как да комбинираш работна светлина, околна светлина и светлина с акцент, как да избираш крушки и други полезни трикове, които да имаш предвид при планирането на схемата за осветление в спалнята си.
Как да насложиш светлината в спалнята
Както всяка друга стая, спалнята трябва да има три вида осветление: околно, работно и акцентиращо. Трудността се крие в балансираното им наслояване, така че да създадеш подходящата атмосфера за всяка дейност само с натискане на превключвателя.
Започни с амбиент осветление (общо). То трябва да ти осигури достатъчно светлина за извършване на различни дейности (оправяне на леглото или разкрасяване). Може да го получиш или от естествени източници или от източници на изкуствено осветление.
По този начин прозорците на спалнята трябва да бъдат украсени както с прозрачни завеси, които пропускат естествена светлина в стаята, така и с непрозрачни завеси, които блокират слънчевите лъчи, когато искаш да създадеш интимна атмосфера, подходяща за почивка. Лампата на тавана в спалнята е основният източник на изкуствена околна светлина. Може да я замениш с полилей или плафон, но внимавайте с дължината на осветителното тяло: тя не трябва да е твърде ниска, защото ще ти пречи, когато сменяш чаршафите.
Работната светлина в спалнята трябва да бъде избрана по такъв начин, че да позволява извършването на няколко дейности едновременно. Може би някой иска да спи, а друг да чете – в този случай трябва да има поне една лампа от двете страни на леглото и / или подова лампа до стола за четене.
Говорейки за лампи за спалня, не забравяй да избереш такива със светъл цвят, ако обичаш да четеш в леглото. Тъмният нюанс, сив или черен, може да има специално естетическо въздействие в стаята, но няма да осигури подходяща светлина за четене.
Като цяло акцентната светлина подчертава архитектурните особености на стаята или произведенията на изкуството, а в спалнята е отговорна за създаването на интимна атмосфера. Може да използваш прожектори или LED ленти, за да завършиш схемата на осветление с някои меки източници на светлина, които допринасят за лесен преход в състояние на релаксация.
Как да избереш крушките в спалнята
Студената или неутрална светлина не е най-подходяща за спалнята, защото спира производството на мелатонин и те държи в състояние на готовност. Потърси LED крушки с топла светлина, до 3000 Келвин градуса. Най-изгодни са LED крушките с регулируема интензивност и цветна температура, защото ти предлагат голяма гъвкавост при оформянето на желаната атмосфера в спалнята.
Осветителни идеи за модерна спалня
- Може да направиш стаята да изглежда по-голяма с помощта на няколко осветителни тела, поставени в няколко зони (на тавана, в ъглите на стаята, близо до леглото, по ръба на тавана). По този начин ще балансираш атмосферата и пространството ще придобие дълбочина;
- Може да използвате вместо лампи, стенни амплици или дори таванни полилеи достатъчно дълги (40-50 см), стига да нямаш нищо против да внимаваш в движенията.
- Ако имаш навика да четеш всяка вечер, настолна лампа с регулируемо рамо може да бъде много по-полезна от абажур.
Каквато и схема на осветление да избереш за спалнята, избягвай да поставяш един източник на светлина в средата на тавана. Той ще изравни външния вид на стаята, няма да ти даде гъвкавост при създаването на желаната атмосфера и няма да осигури добър контрол върху светлината в помещението.