Обзавеждането и подредбата на детската стая може да ас чувствителна тема за всеки родител. Без значение дали малките сътрудничат, когато става въпрос за подреждане на играчките или какъвто и да е опит за съхраняване на вещите им, това е един безкраен и непрестанен процес и поставянето на ред в стаята лесно може да доведе до смесени чувства.
Събрахме 7 идеи за съхранение на играчки, за да олекотиш атмосферата винаги, когато дойде времето за почистване, а също и за да ти помогнем да убедиш малчуганите да са по-съпричастни и отговорни към стаята си.
1. Органайзери за книги
Органайзерите за книги са перфектно решение за съхраняване. Те са лесни за използване от малките и не изискват много сръчност, така че може лесно да добавиш „подреждане на книгите“ в ежедневните задачи на детето.
Може също така да направиш джоб специално за хартията за рисуване и за моливите. Това е по-добър вариант за съхранение отколкото, ако използвате класически чекмеджета. Така ще избегнеш всякакви злополуки, които могат да включват листове по целия под.
2. Кутии за съхранение на колелца
Замени класическите кутии за съхранение с такива, които са специално създадени за деца. Атрактивният им дизайн и функционалност ще привлекат интереса на малките, превръщайки времето за почистване в истинска игра. Кутията за съхранение с колелца може лесно да се превърне в дърпаща играчка или да приеме ролята на сандъче за съкровища.
Играта може да стане още по-интересна, когато малкото трябва да сортира играчките. Дървените блокчета трябва да се съхраняват в определена кутия, докато плюшените играчки могат да намерят своето място в другата. Ако имаш две деца, разпределянето на играчките може да се превърне в истинска конкуренция и времето за почистване ще се превърне в рутина, която малките ще си изпълняват с радост.
3. Табуретки с място за съхранение
Като говорим за организиране на детската стая, всяко допълнително място за съхранение е бонус. Ето защо препоръчваме да вземеш няколко табуретки с място за съхранение, тъй като те могат да се използват както като място за релакс, когато прекарваш време с детето, така и като ново място за съхранение на играчките.
Избери табуретки в земни тонове и пастелни нюанси или естествени материали, за да се впишат лесно във всеки декор. Гледай на тях като на дългосрочна инвестиция, тъй като все ще бъдат полезни, дори когато детето стане тийнейджър.
4. Кутии за съхранение под леглото
Пространството под леглото лесно може да се превърне в истинско съкровище, когато става въпрос за съхранение и почистване. Имай предвид, че хлапето може да не е особено ентусиазирано, когато става въпрос за поставянето на неща под леглото, така че използвай това пространство за съхранение на играчки или аксесоари, които не се използват много често. Може да използваш вградени чекмеджета или специално проектирани калъфи и да поддържаш стаята на детето чиста и организирана по-лесно. Още повече, че организираното пространство под леглото означава, че има по-малко място за съхранение на случайни играчки или дрехи.
5. Групирай играчките според функционалността им
Колкото по-голямо е разстоянието, което една играчка изминава, толкова по-лесно се създава бъркотия и организирането става по-трудно. Групирай играчките според тяхната функционалност. Например, моливите, флумастерите, боичките, листовете за рисуване, четките и книжките за оцветяване трябва да бъдат поставени заедно – близо до бюрото. Плюшените играчки и книжките с приказки трябва да са близо до леглото, а конструкторите – до детската “площадка”. Така детето ще намери всичко необходимо там, където са му необходими, рискът да загуби част от играчките по пътя намалява значително.
6. Кошове за съхранение
Избери няколко малки кутийки, подобни на тези, които използваш за ключове или други аксесоари и ги постави на правилни места из цялата детска стая. Малчуганите ще поставят там всяка малка играчка или аксесоар, за който няма предназначено място. 15 минути седмично прекарани в организиране на предметите в кошовете са повече от достатъчни, за да си сигурен/на, че подът никога повече няма да приюти малки играчки, гуми от колички или строителни блокчета.
7. Почистването може да се превърне в детска игра
Ако успееш да превърнеш времето за почистване в приятно занимание, цялата задача е наполовина свършена. Въвлечи хлапето по креативен начин всеки път, когато подреждате стаята и времето, прекарано заедно, ще бъде не само приятно, но и продуктивно. Може да му купиш аксесоари за почистване на играчки или да направите състезания за „маркиране на кошовете за играчки“, или пък може да създадете игри за сортиране, като се имат предвид цветове, форми или функционалности. Има безкрайни начини да превърнеш почистването на стаята в игра и това би могло да ти помогне да прекараш качествено време с детето си, като същевременно му създадеш приятен и здравословен навик за дисциплина и отговорност.
Без значение от възрастта, винаги ще има решения, които да поддържат стаята на детето подредена и организирана. Следващият път, когато намериш стаята му пълна с играчки и разхвърляни чаршафи или когато посред нощ настъпиш част от конструктор, поеми дълбоко въздух и приложи тези 7 съвета за съхранение на играчки. И не на последно място, не забравяй, че децата ще растат и най-важното е времето, прекарано заедно, така че никога не се колебай да превърнеш всеки момент в скъпоценен спомен.