Реновирането на мебели е един от най-популярните трендове, когато става въпрос за интериорен дизайн. Обикновено централната точка на елегантен и оригинален декор може да бъде мебел с впечатляваща история, който е бил на път да бъде изхвърлен, когато две способни ръце са възстановили блясъка и функционалността му.
Реновираните мебели помагат да персонализираш пространството, където живееш, давайки ти усещане за постижение, но това не е всичко. Удължавайки живота на старите мебели ти активно и отговорно участваш в опазването на околната среда. Освен това реновирането помага и да спестиш пари. Всичко, от което се нуждаеш, е малко умение, търпение и няколко дървообработващи инструмента и продукта.
Тази статия ще ти предложи най-важната информация за процеса на реновирането на мебели, както и няколко полезни препоръки за реновирането на столове, както и стари маси и конзоли, които искаш да интегрираш в модерен декор.
Как се реновират дървени мебели
Като за начало трябва да знаеш, че между ремонта, реновирането и реставрацията на мебели има важни разлики.
Ремонтирането се отнася строго до възстановяване на функционалността на мебел, а реновирането включва освен ремонта и естетическия фактор (премахване на петна и драскотини, възстановяване на блясъка и освежаване на цвета). Реставрацията включва, освен ремонта и реновирането, запазването на формата и стила на парчето, като се използват дори оригиналните материали. Ето защо, ако имаш ценни мебели, редки антики, изработени от масивна дървесина в стила на Biedermeier, Grunderzeit, Queen Anne, Chippendale или дори традиционни селски мебели, трябва да ги занесеш на професионален реставратор.
Останалите мебели обаче можеш да реновираш и сам. Ето от какво се нуждаеш, за да реновираш мебел сам:
Инструменти
- Трион
- Бормашина
- Винтови скоби и други инструменти, с които можеш да оказваш натиск върху дървото, залепено с лепило
- Чук (метал и гума)
- Длетно ножче и палитрен нож
- Ренде за дърво
- Нож за нанасяне на замазка за дърво
- Измервателни инструменти (линия, ролетка, нивелир)
- Клещи и отвертка за отстраняване на пирони и винтове
- Шлайф машина (полезна за големи площи)
Абразивни инструменти и материали
- Шкурка със средна и груба зърненост
- Абразивни гъби
- Телена четка
- Стоманена вълна
Химикали и лепила
- Отстранител (за премахване на старото покритие)
- Замазка за дърво (за поправяне на дефекти на повърхността)
- Грунд (като основа преди ваксата)
- Лак (за защита на дървото)
- Байц (разтвор, който подчертава текстурата на дървото) или боя
- Дървесен восък
- Маркери за заличаване на драскотини по дървени повърхности
- Лепило за дърво
Други полезни материали
- Ръкавици, маска за лице и предпазни очила
- Четка, гъби или валяк за боя
Не забравяй:
Винаги следвай дадените инструкции за употреба на химикалите, използвай правилно електроинструментите, увери се, че пространството, в което работиш, е добре проветрено и предпазвай ръцете и лицето си.
Основните стъпки в реновирането на мебели
- Определи повредените части и елементите, които не се нуждаят от поправка. Дървената маса, например, може да изисква реновиране само на плота.
- Премахни ваксата с универсален отстранител, след което премахни боята или лака с палитрен нож. Друг вариант е да се шлайфа повърхността на дървесината с шкурка със средна и груба зърненост.
- Избърши добре дървесината, от която си премахнал старите покрития и я почисти с разредител.
- Заличи драскотините със замазка за дърво.
- Преди да започнеш да боядисваш, увери се, че си шлифовал всички части на мебела. Дори да не реновираш целия мебел, преди да нанесеш боята или лака трябва да подготвиш всяка дървена повърхност, като шлифоваш с фино-зърнеста шкурка и после отстраниш праха.
- Нанеси боята , която може да бъде или в нюанса на елементите, които си оставил в стария цвят или друг цвят, който предпочиташ. Например, можеш да боядисаш няколко стари дървени стола в интензивен нюанс на червено, зелено или синьо, или можеш да запазиш оригиналния им вид.
- След като боята е изсъхнала нанеси слой грунд. Той ще се шлифова след изсушаване със среднозърнеста шкурка (220, 240 или дори 400).
- Накрая нанеси слой лак върху цялата повърхност на мебела.
Реновиране на дървени мебели – идеи и препоръки
- Някои дървени мебели имат само няколко фини драскотини, за които са ти необходими само специални маркери за дърво в правилния нюанс.
- Ако имаш масичка за кафе, която е в добра форма, но е изгубила блясъка си, достатъчно е да я изшлайфаш със среднозърнеста шкурка (220), да премахнеш праха и да нанесеш слой восък.
- Ако искаш да реновираш стар гардероб или скрин, имаш няколко опции: можеш да покриеш предмета с тапет или стикер, или да го украсиш с хартия или текстилни материали, изрязани в различни форми и залепени с лепило.
- Често реновирането на витрини или шкафове може да се извърши бързо, като се заменят стари дръжки с декоративни или с такива, които отговарят на дизайна на стаята.
- За да фиксираш краката на стола ще ти трябват Г-образни опори, които можеш да монтираш за няколко минути с помощта на бормашина. Ако забележиш, че има хлабави дървени нитове опитай да ги поправиш, като инжектираш епоксидно лепило със спринцовка в дупките.
Съветваме те да бъдеш обективен, когато решаваш дали ти ще бъдеш този, който реновира старите мебели, които искаш да инкорпорираш наново в дома си. Някои мебели може да бъдат твърде повредени, а други може да се нуждаят от специално третиране, особено когато става въпрос за използване на различни химикали. Също така се опитай да се грижиш правилно за реновираните мебели, за да удължиш живота на дървения материал и да запазиш блясъка му за дълго време.