“По-красиви неща за ежедневието,” това е шведският слоган, който обобщава цялата философия на известния скандинавски стил в интериорния дизайн. Лесно разпознаваем благодарение на ярката цветова палитра, преобладаването на дърво в декора и простотата си, скандинавският стил не се развива като реакция на художествено движение, прекалено богато на орнаменти, а просто е роден в домовете на датчаните, финландците, норвежците и шведите. Дългите зими са им помогнали да развият и увековечат специфични културни елементи, но – и това е по-малко известен факт – скандинавският стил се различава до известна степен от една северна страна до друга.
Но как скандинавският тренд стана толкова широко разпространен? Какви са неговите специфични елементи? Какви са особеностите на мебелите? И не на последно място какви правила за дизайн трябва да те вдъхновят, ако искаш скандинавски декор в дома си? Отговорите на тези въпроси ще намериш по-долу.
Характеристиките на скандинавския стил
Практическата красота на този декоративен стил се основа на уважението към естествените материали и специалното привличане към ярките цветове на лятото. Стилът става популярен в Съединените американски щати след края на Втората световна война, поради практичната му полезност и дървените завършеци. Нестабилността на следвоенната икономическа ситуация извежда на преден план значението на трайни, удобни мебели, които могат да бъдат направени с минимално количество материал, без излишни украшения. В началото скандинавските дизайнери са се фокусирали върху производството на модерни мебели, използвайки традиционни занаятчийски техники, а не средствата за масовото производство.
Скандинавският стил е имал важно влияние върху модерния стил от средата на ХХ век.
Специфични за скандинавския стил интериорен дизайн са следните елементи:
- Компактни, лесни за поддръжка и удобни мебели
- Многофункционални мебели
- Лесни за използване места за съхранение
- Намаляване на мястото за живеене
- Дървени завършеци в светли цветове
- Прости линии, отворени и подредени пространства
- Естествена светлина
- Стайни растения
- Топли и удобни материи
- Минимализъм и функционалност
Тълкувания на скандинавския стил в четири скандинавски страни
Ако искаш да приложиш скандинавския стил в дома си, трябва да знаеш, че има няколко вариации на този тренд, като всеки от тях е специфичен за една от северните страни.
Датски интериорен дизайн
Датският стил е станал още по-известен през последните години благодарение на интензивното популяризиране на концепцията hygge. Това е вид философия, която се фокусира върху благополучието, към което се стремиш в интимността на собствения си дом, което можеш да получиш не задължително с помощта на предмети, а по-скоро чрез релаксация и близост с любимите хора. Датските мебели са базирани върху прост датски принцип: функцията на всеки предмет трябва да бъде намерена в дизайна и едновременно трябва да има хармония между неговата структура и външния му вид.
Специфични елементи на датския стил интериорен дизайн:
- Извити линии и изтънчени текстури
- Естествени материи (вълна, кадифе и кашмир през зимата, памук и платно през лятото)
- Неутрална цветова палитра с някои цветни акцента
- Големи прозорци, които позволяват да влиза естествена светлина
- Приветлива атмосфера
- Избягване на декоративни излишъци
Шведски интериорен дизайн
Специфичен за шведския декор е густавският стил – елегантна и опростена реинтерпретация на рококо и неокласическите движения. Името идва от краля на Швеция, Густав III, голям любител на изкуството. Малко по-топъл и приветлив от датския, шведският густавски стил се отличава със симетрия и ярка цветова палитра, които лесно могат да улавят редките слънчеви лъчи в северните райони. В шведския дизайн обаче не е изключено да намериш цветни елементи като червено, златисто или тъмносиньо.
Специфични елементи на шведския интериорен стил:
- Мебели с по-малко орнаменти от датските
- Всеки предмет е адаптиран за малки помещения
- Масово произведени мебели и декорации, но с високо качество и разумна цена
- Естествени форми и материали
- Извити линии
- Рустичен вид
Финландски интериорен дизайн
Финландският стил е леко претенциозен, без да се жертва простотата на линиите и формите, и качеството на материалите. Почти три четвърти от повърхността на Финландия е покрита с гори, така че не е чудно, че елементи от природата често се срещат във финландския декор.
Специфични елементи на финландския стил интериорен дизайн:
- Ярки цветни акценти върху килими и възглавници, докато стените остават бели
- Прозорците са покрити със завеси
- Щампи и шарки в богати цветове, представящи растения, животни, плодове или камъни
- Функционални и трайни мебели от бреза
Норвежки интериорен дизайн
Норвежкият стил може да се счита за комбинация от останалите три и в същото време уникален израз на скандинавския декор. Норвежките къщи имат малки стаи за лесно консервиране на топлина, а декорът има леко рустично усещане, като се състои предимно от дъбови и борови мебели и завършеци
Спесифични елементи на норвежкия стил интериорния дизайн:
- Акцентна стена, боядисана в нюанси на зелено, синьо, сиво, тюркоазено
- Текстурни комбинации, особено вълна и дърво
- Вази и декоративни фигурки
- По няколко одеяла и възглавници
Мебели в скандинавски стил
Почти не е съществувал скандинавски дизайнер, който да не се е интересувал от формата и функцията на стола, като всеки създава своя собствена версия на този мебел, който не може да липсва от нито един дом. Към тях се присъединяват типичните скандинавски фотьойли и дивани, като всички тези мебели имат като свързващи елементи:
- Липса на декорации
- Лесни за поддръжка материали
- Отворен дизайн
- Лесни са за маневриране
- Дървесината е в светли нюанси, като най-предпочитани са дъбът, тикът или борът
- Тапицерията е от естествени влакна като памук, вълна или кожа
- Въпреки че естествените материали са предпочитани, формите на мебелите обикновено са абстрактни
Скандинавски столове
Най-популярните примери за скандинавски столове са два специални дизайна, проектирани през първата половина на ХХ век от скандинавските дизайнери Арне Якобсен и Алвар Аалто.
- Столът Арне Якобсен
Този типичен скандинавски стол е отличен пример за минимализъм, който днес може да се намери в милиони кухни, дневни и офиси по целия свят. Заема малко място и е изработен от шперплат върху стоманени крака. Едно единствено парче шперплат образува както гърба, така и седалката на стола.
- Извитият стол Паимио
Извитият стол Паимио, проектиран от Алвар Аалто, изглежда като че ли тества границите на предметите, изработени от шперплат. Рамката на стола се състои от две затворени скоби от ламинирано дърво, които оформят подлакътниците, краката и основата. Между тях има парче шперплат, огънато в криволичеща линия, което му придава специална устойчивост. Този стол има органична и уникална форма, предназначена да улесни дишането на седящото лице, което става благодарение на ъгъла, под който стои облегалката.
- Диванът в скандинавски стил
Характерно за диван в скандинавски стил е дизайн, който използва възможно най-малко материал, за да се получи функционален и удобен мебел. Краката на дивана са малки и грациозни, цветът на тапицерията е ярък, а цялостният външен вид е възможно най-тънък. В скандинавския стил няма да намериш обемни дивани, които заемат много място и за които е необходимо много материал. Същите принципи се спазват при конструкцията на фотьойлите.
Обзавеждане в скандинавски стил – правила и предложения
- Цветовата палитра в скандинавски декор трябва да се основава на бели или други светли нюанси, защото те улавят естествената светлина много по-добре. Можеш също така да включиш пастелни нюанси на сиво или розово, които добре се вписват с текстури от дърво, но се опитай да се ограничиш до цветова схема от максимално четири цвята.
- Скандинавският стил се основава на идеята за минимализъм, в който по-малкото е повече. Всеки мебел и всяка декорация трябва да изпълнява конкретна цел, да се знае защо е в стаята и каква роля има. Многофункционалните мебели все още са представителни за интериорния дизайн в скандинавски стил. Северните народи не са изграждали къщите си на големи площи (което от една страна би било твърде скъпо, а от друга – неефективно заради климата), така че мебелите в една стая е трябвало да отговарят на няколко функции. Масички за кафе с място за съхранение, библиотеки, които разделят зоните на една стаята, разтегателни дивани – всеки подобен елемент може да се счита за специфичен за скандинавския декор.
- Дървените повърхности, доколкото е възможно, са оставени естествени, не са покрити с боя. За предпочитане е лека дървесина с видимо гранулиране.
- Комфортът е особено важен в дом в скандинавски стил. Опитай се да използваш текстури, приятни на допир, вълнени покривки и трикотаж през зимата, възглавници с хладни памучни калъфки през лятото, подови пуфове и табуретки, ниски маси и керамични комплекти с обемни чаши за чай и кафе.
- Разчитай колкото може повече на екологични материали и елементи от природата, възможно най-малко обработени. Избери декорация от клони, изсушени листа или дори обемно стайно растение вместо изкуствени украшения. Не блокирай естествената светлина, не забравяй да използваш енергоспестяващи крушки за осветлението на тавана и пода, както и абажури от прозрачна оризова хартия.
- Спри се на смели щампи, когато избираш възглавници, покривки или килими. За предпочитане са флорални или геометрични шарки. Не се страхувай от щампи, които също съдържат цветни елементи, по възможност сини, тюркоазени или зелени. Скандинавският декор също позволява да се включват жизнени цветни акценти.
- Избери рафтове с невидима опорна система, а като става въпрос за изкуство, черно-белите картини са идеални.
- Увери се, че масата в зоната за хранене или кухнята е достатъчно просторна и имаш достатъчно места за сядане. Интериорният дизайн в скандинавски стил взима предвид социализацията и времето, прекарано с роднини и приятели.
Лесно можеш да декорираш хола си в скандинавски стил, ако следваш принципите му и имаш предвид същностните му принципи: в практично, приветливо и удобно пространство няма да намериш твърде малко предмети, нито пък прекалено много, а точно толкова, колкото са ти необходими. Определи нуждите на своето семейство, вдъхнови се от нашите предложения и придай на дома си скандинавска, свежа, модерна и минималистична атмосфера.