“По-красиви неща за ежедневието,” това е шведският слоган, който обобщава цялата философия на известния скандинавски стил в интериорния дизайн. Лесно разпознаваем благодарение на ярката цветова палитра, преобладаването на дърво в декора и простотата си, скандинавският стил не се развива като реакция на художествено движение, прекалено богато на орнаменти, а просто е роден в домовете на датчаните, финландците, норвежците и шведите. Дългите зими са им помогнали да развият и увековечат специфични културни елементи, но – и това е по-малко известен факт – скандинавският стил се различава до известна степен от една северна страна до друга.
Стилове и цветове
Тенденциите в интериорния дизайн ни помагат да вървим в крак с новите открития в индустрията и са от голяма помощ при адаптирането на домашния дизайн, според собствените ни нужди и предпочитания.
Дълго време модерните и дори футуристични акценти бяха на върха, но напоследък дизайнерите се връщат към стила на 60-те и 70-те години, включвайки ретро естетиката в почти всички тенденции през настоящата година.
Мислиш ли, че дървеният паркет е единственото покритие на пода, което гарантира елегантен, хармоничен и координиран декор? За щастие нещата са малко по-различни и има повече възможности, от които да се възползваш. Вярно е, че дървеният под е най-популярният материал, когато става въпрос за довършителни подове, но това не означава, че той винаги е най-добрият избор.
С началото на новата година се появяват нови тенденции във всички области на дейност. Тази година в тенденциите за интериорен дизайн, минимализмът попада на второ място и същевременно се появява нова тенденция, този път хроматична: наситени цветове.
Живи, смели и дръзки, наситените цветове носят със себе си състояние на благополучие и оптимизъм, и допринасят за създаването на приятна, приветлива и “извън нормата” атмосфера.
Представи си хипотетичната ситуация – получаваш старата лампа на баба си в наследство, но я оставяш в жилището на родителите си, защото просто не можеш да ѝ намериш мястото сред модерното обзавеждане вкъщи. Ако се притесняваш, че старите наследени вещи нямат място в съвременния свят, новият тренд на 2021 година е тук за да те опровергае.
Ако си запален нещотърсач и любимото ти уикенд занимание е да обикаляш разпродажби и битпазари, вече е дошло времето да покажеш всичките си находки. Осмели се да ги подредиш редом с новите си придобивки, вместо да ги трупаш в някой прашен ъгъл.
Подредбата на дома е начин да изразим креативността си и да превърнем къщата си в пространството, за което винаги сме мечтали. Или променяме цветовете на стените, или правим малки промени във всяка стая, всяка година носи добра възможност за въвеждане на нови елементи от основните тенденции за освежаване на къщата.
Когато ремонтираш или се преместваш в нов дом, често избираш елементите за осветление накрая, планувайки просто да си купиш нещо практично, което лесно пасва на останалата част от стаята, без да мислиш твърде много за дизайна на продукта.
Знаем, че рядко купуваш лампи и полилеи, преди да купиш останалите мебели, но какво ще кажеш, ако инвестираш повече време в избора на подходящото за теб осветително тяло? Обръщайки повече внимание, ще откриеш и историята на някои известни модели, например тази на подовата лампа Arco.
Светът на интериорния дизайн е привлекателен, особено когато купиш нова къща или искаш да започнеш процес по реконструкция.
Разбира се, може би часовете, прекарани в Pinterest, са си казали думата и сега искаш да научиш повече за определени стилове на дизайна, как по-лесно да ги идентифицираш, но и как да разпознаеш известни мебели и тяхната история.
Периодът, който всички прекарахме у дома, ни помогна да разберем, че най-важното в дома е комфортът. В същото време със сигурност си осъзнал/а, че да имаш практична къща не е достатъчно и трябва да покажеш креативността си, като я декорираш по свой собствен начин.
Какво е общото между Япония и скандинавските страни? На пръв поглед ще кажеш, че те нямат свързващи елементи, но ако си запален по интериорния дизайн, ще разбереш, че грешиш.
През последните години акцентът в интериорния дизайн беше поставен върху минимализма и функционалността на предметите в домовете ни. Фините, извити или прави линии са заменили декоративните мотиви, известни в класическите стилове, а орнаментите за мебели са заменени с аксесоари, доколкото е възможно.