Добре известен факт е, че тези, които са облагодетелствани от естествената светлина в офиса или у дома, спят по-добре и се чувстват по-малко стресирани, а начинът, по който изкуствена светлина ни влияе е много по-труден за анализиране. Повечето хора използват изкуствена светлина, за да се измъкнат от тъмнината и отдават по-малко внимание на електрически крушки, като се фокусират повече върху самите осветителните тела. Разбира се, ретро керамична лампа може да бъде впечатляващ декоративен елемент, но дизайнът ѝ определено ограничава функционалността.
Интериорното осветление може напълно да трансформира помещението, а цветната температура на светлинния източник може да повлияе на настроенията и продуктивността ни , така че защо да не накараме различните видове изкуствена светлина да работят в наша полза?
В тази статия ще разясним какви са разликите между топла и студена светлина, какви са основните видове интериорно осветление и как да използваш различни осветителни тела при обзавеждането на дома.
Какви са основните типове светлина в интериорния дизайн?
● Основно осветление е това, което се разлива равномерно в помощението. Трябва да е нежно и да се слива добре с околната среда
● Акцентното осветление помага да конкретна част от стаята или обект да се превърне в главен герой на фокус. Както името подсказва, най-често се използва, за да се акцентира най-интересната част от интериора (стена пълна със снимки, произведение на изкуството или друга гордост на собственика) като внася доза интимност в атмосферата
● Функционално осветление е задължително в помещения, в които четем, пишем, работим или просто готвим
● Декоративното осветление, получено чрез необичайни стенни лампи, таванни лампи и фенери, изящно завършва дизайна на помещението
Разликите между топло и студено осветление?
Според цветната температура, източниците на светлина излъчват три различни тона: топъл, неутрален и студено бял.
Цветната температура се измерва в градуси по Келвин (К) и представлява съществена характеристика на светлината. Противно на интуицията, топлата светлина има по-малки стойности на цветна температура от студената светлина.
Например, топлата светлина от свещ е около 1900 K, халогенната крушка може да излъчва неутрална светлина около 3400 K, а флуоресцентният неонов източник (6500 K) има студена бяло-синя светлина.
Обикновено в интериорния дизайн се използват източници на светлина с цветова температура между 2000 K и 6500 K. Когато купуваш крушки или неон с топла светлина, избери някои с максимум 3000 К. Ако искаш неутрална светлина, избери между 3000 K и 4000 K. Можете да получиш студена светлина чрез флуоресцентни крушки и светодиоди между 4000 K и 6000 К.
Къде се използват трите нюанса на бяла светлина?
● Топлата светлина е нежна и релаксираща за очите, което я прави подходяща за използване в стаи, предназначени за почивка, като спалните. Добре е за хола, защото създава интимна и комфортна атмосфера или пък за антрета и коридори. През зимата температурата в хола може малко да се “повиши”, като замениш крушките със студена светлина с такива с топла. Ако ще предекорираш дневната или спалнята и възнамеряваш да боядисаш стените в бяло, имай предвид, че топлата светлина ще ги накара да жълтеят.
● Студената светлина помага да виждаш по-добре детайлите и цветовете, стимулира фокуса и създават атмосфера, която е предназначена за работа. Ето защо тя се използва предимно в офиса и работните помещения в дома, като кухнята. Може да използваш дори 4000 K студена светлина в другите стаи, ако искаш да „освежиш“ атмосферата през лятото, но имай предвид, че рискуваш да си в постоянно будно състояние. В кухнята мощните студени светлинни петна са полезни над работния плот, където се приготвя храната, но за трапезарията е за предпочитане един от онези полилеи, които равномерно разпределят топлата светлина.
● Неутралната светлина не натоварва очите и не оказва влияние върху цвета на стените (така че е по-добре от топлата светлина в стая с бели стени). Ако баня няма прозорци, увери се, че има достатъчно неутрална светлина в помещението, защото тя е най-близо до естествената.
Независимо дали целиш да подобриш усещането вкъщи, да акцентираш определени текстури, да привлечеш погледите към дадена картина или да създадеш подходяща атмосфера за всяка стая, светлината е важен елемент от декора, който си струва цялото ти внимание.
Въпреки това, ако искаш да поддържаш нещата прости и следователно да избягваш използването на различни видове крушки за всяка стая, винаги има възможност за LED светлини с цветни температури, които да управляваш, вариращи от топло до студено.